Language:
Croatian

IHRA-ina razmatranja o terminologiji za poredbeno izučavanje Holokausta
Riječi su važne.
Kada uspoređujemo Holokaust s drugim događajima u kojima su počinjeni masovni zločini i zvjerstva (genocidom, zločinima protiv čovječnosti, ratnim zločinima), koristimo se komparativnim ili poredbenim pristupima. Kada pokušavamo osvijetliti aspekte tih događaja koji se međusobno presijecaju ili događaju usporedno, naš odabir pojmova može prenijeti poštovanje i unijeti veću jasnoću u njihovo razumijevanje ili može biti uvredljiv i iskrivljivati istinu o njima. Pri korištenju poredbenih pristupa trudimo se izbjeći zamagljivanje posebnih značajki Holokausta i drugih masovnih zločina. Možemo uputiti i na ono što te događaje razlikuje.
Pitanja za razmišljanje koja se iznose u nastavku mogu pomoći nositeljima javnih politika, obrazovnim djelatnicima, muzejima, organizacijama posvećenima sjećanju i novinarima u zemljama članicama IHRA-e i drugdje u usvajanju dobrih praksi i odgovornom odabiru pojmova pri uspoređivanju Holokausta i drugih masovnih zločina.
Ova publikacija ne potiče niti želi otkloniti upotrebu poredbenih pristupa. O Holokaustu se može poučavati bez primjene usporedbi; mnogi to uspješno rade upravo na taj način. Njome se zapravo želi ponuditi okvir i smjernice za one koji se koriste ili su skloni poredbenim pristupima.
Pitanja su podijeljena u tri kategorije: nove prakse u poredbenom izučavanju Holokausta, sve šire korištenje pojmova i nova publika.
Promišljeni poredbeni pristup može pomoći da:
- uvidimo i razumijemo razlike među događajim
- pažljivo odvagnemo sličnosti među njima
- usmjerimo razmatranja i rasprave
